Bakalım bu ayki gözdemiz kim ?
 
 
 Ana Sayfa  Üye Girişi  Üye Olun  Bize Sorun  Yardım  Biz Kimiz?
 
 
 Alışveriş  İlan Tahtaları  Kütüphane  Klinik  Eğlence  Forumlar
 Nokkon: Dünyanın En Uygun Maliyetli Araç Takip Sistemi / 0-216-465 0 222 / 0-216-465 0 322
 
       


Hamsi'nin GünlüğüAyın Gözdesi


Köpek IrklarıHangi Köpek?Kedi IrklarıHangi Kedi?Köpek RehberiKedi RehberiKaplumbağa Rehberi
 


Dalmaçyalı

Walt Disney’in, 101 Dalmaçyalı adlı çizgi filmi ile tüm dünya çocuklarının sevgilisi haline gelmiş olan bu köpeğin beyaz üzerine siyah veya kahverengi puantiye deseni çok göz alıcı, çok zarif bir görüntü vermektedir. Bu güzel desenin kökeni tam olarak bilinememektedir.

Tarihçe

Desenin kökeni bilinmediği gibi, ırkının da kökeni ve hangi köpek grubuna sokulacağı uzmanlar arasında tartışmalıdır. Bu konuda literatürde değişik tahminler yapılmakta ve Dalmaçyalı, değişik gruplara mal edilmektedir.

Bir görüşe göre, Dalmaçyalı, Scenthound, Pointer, yani avı koku ile takip edip, avın yerini avcıya gösteren bir av köpeği olarak tarif edilmektedir. Gerçekten fiziksel yapısı itibariyle bir av köpeği görüntüsü vermektedir. Ancak, tarihleri boyunca, Dalmaçyalıların pek çok değişik işlerde kullanıldığını görmekteyiz:

 • Avı takip edip avcıya yerini gösteren (trailer – pointer)

 • Avı tutup getiren (retriever)

 • Evdeki, bahçedeki fareleri kovalayan, tutan (ratter)

Bütün bu avcılık görevlerinin dışında, kendisine, asker köpekliği, nöbetçilik, koşum köpekliği, çoban köpekliği gibi görevler verilmiştir. Bilhassa Victoria devri İngiltere'sinde zadegan sınıfının arabalarının yanı sıra koşar, estetik görüntüsü ile sahiplerine bir iftihar vesilesi teşkil ederlerdi. Keza bu estetik fonksiyonun yanı sıra bir görev daha vardı ki, o da , arabanın atlarına hariçten başka köpeklerin hücum etmesini veya yolcuların yabancılar tarafından rahatsız edilmelerini engellemekti. Otomobilin icadı ile, atlı arabalar da sokaklardan çekildiğinden, Dalmaçyalılar, yüksek sosyete nezrindeki yerlerini kaybettiler. Bundan sonra, onlara, küçük yük arabalarını çekerken ve atla çekilen itfaiye arabalarının yanında refakatçi olarak koşarken rastlamaktayız. Bu yüzden onlara fire dog - itfaiyeci köpeği unvanının da verilmiş olduğunu öğrenmekteyiz.

Görülüyor ki Dalmaçyalılar tarih boyu hiç işsiz kalmamışlardır. Bugün ise fonksiyonları daha ziyade sahiplerine arkadaşlık, dostluk etmektir. Literatürde, birçok uzman, bu köpeği, av köpeği, iş köpeği veya sportif köpekler arasında mütalaa etmemekte, daha ziyade sportif olmayan köpekler grubuna sokmaktadırlar. Bazıları ise onları Utility Dog olarak nitelendirmektedirler. Her ne kadar, sözcük anlamı fayda, istifade olan utility, bazı kişilerce sportif olmayan köpek cinsini ifade etmek için kullanılıyorsa da, bazı yazarlar, burada kastedilen anlamın, hiçbir kategoride yer alamayan special dog-özel köpekleri, kısaca olağan dışı maksatlarla, özel olarak yetiştirilen, kendisine estetik veya genellikle olağan olmayan bir görev verilmiş olan köpekleri hedef aldığını söylemektedirler. Belki de bunun sebebi, tarihleri boyunca bu köpeklere verilen görevlerin, sportif veya iş köpekleri kategorilerine dahil köpeklere verilen görevlerin dışında kalmasıdır.

Bir an için coğrafi kökenlerine de değinirsek, her ne kadar adları Dalmaçyalı ise de, İngiliz aristokrasi tarafından fazlaca benimsendiğinden olsa gerek, birçok kişi bunların İngiliz köpeği olduğu iddiasındadır. Pek çok kişiye göre ise, bu köpeklerin coğrafi kökeni Kuzey Hindistan'dır ve göçebe çingene kervanları ile, orta çağlarda, Yugoslavya üzerinden Avrupa ülkelerine geçmişlerdir. Bu yüzden adları Dalmaçyalı olarak kalmıştır. Birtakım kişiler ise, bu köpekleri, benekli Büyük Danualara benzeterek onlarla soy ilişkisi kurmaya çalışmışlardır. ABD'de yaygın hale gelmeleri daha ziyade çocuk filmlerinin etkisi ile olmuştur.

Karakter Özellikleri

Dalmaçyalı, kilometrelerce mesafeyi yorulmadan koşabilir. Oyuncudur ve insanlarla çok yakın dostluk kurar. Her gün çok sert hareketli egzersizler yapmak ister. Yabancı köpeklere karşı saldırgan davranabilir. Başka ev hayvanlarına karşı iyi davranır. Özellikle atlarla arası çok iyidir. Çok küçük çocuklar için fazla hareketlidir. Genellikle yabancılara karşı çekingendir. Ara sıra inatçılık edebilir.

Bazı Dalmaçyalılar sağır olabilmektedirler, bunları eğitmek biraz zor olmaktadır ve herhangi bir şeyden kolayca ürküp istenmeyen ani davranışlarda bulunabilmektedirler. Dolayısıyla sağır bir Dalmaçyalının çok küçük çocuklarla birlikte olması doğru değildir.

Bakım

Dalmaçyalı çok hareket etmeye muhtaçtır. Tasma ile küçük yürüyüşlere çıkartılmak ona yetmez. Jogging yapanlara çok iyi bir şekilde refakat eder. Aşırı güç isteyen ve çok koşmayı, atlayıp zıplamayı gerektiren oyunlardan hoşlanır. Kısaca kendisi ile meşgul olunmasından büyük haz duyar. Mutedil iklimlerde, açık havada yaşayabilir, ama daha ziyade kapalı bir mekan, yumuşak bir yatak ve her şeyden önemlisi dostluk, arkadaşlık ister.

Sağlık Konusu

Önemli Hastalıklar

 • Sağırlık

 • Ürolitiyaz: İdrar yollarında taş teşekkülü. Daha ziyade Dalmaçyalılarda görülen bir durumdur. Vücut ürik asiti allantrocine çeviremediği için idrar yollarında taş teşekkül edebilmektedir.

Küçük Sağlık Sorunları

 • Alerjiler

 • Epilepsi

Nadir Görülen Sorunlar

 • CHD - Canine Hip Dysplasia: Kalça kemiğinin anormal gelişmesi sonucu femür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması.

 • VWD - Von Willebrand Desease: Kanda pıhtılaşmaya yardımcı olan maddenin kifayetsizliği sonucu aşırı kanamalar olması. Teşhis için özel kan tahlili yapılması gereklidir.

Önerilen Tıbbi Testler
İşitme Testi

Yaşam Süresi
12 - 14 yıl

Form ve Fonksiyon

Dalmaçyalı, vücut ölçüleri çok mütenasip, atletik yapılı bir köpektir. Sağlam bir iskelet yapısına sahiptir. Çok dayanıklıdır. Hareketlerini zahmetsiz, zorlanmaksızın ve istikrarlı bir düzen içinde yapar. Çok zeki ve atik-tetik bir görünüşü vardır. Türünün en belirgin vasfı benekli desenidir.

Gözleri yuvarlak, kahverengi, sarı veya mavidir. Kulakları başının üst kısmında, yuvarlak ve orta büyüklüktedir: Kuyruğunu bedeninden azıcık yukarıda ve hafif kıvrık olarak tutar. Ayakları yuvarlaktır.

Rengi, düz beyaz üzerine, yuvarlak kahverengi veya siyah, birbirinden ayrı benekler serpiştirilmiş bir yapıdadır. İdeal yüksekliği, erkeklerde, 58-61 santim, dişilerde 56-58 santimdir. Ağırlığı 20 - 30 kilo civarındadır. Benekler doğduktan 2-3 hafta sonra teşekkül eder. Tüyleri kısa ve parlaktır.

Dalmaçyalı Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir ?

Dalmaçyalı fevkalade iyi huylu, sevecen ve son derecede sadık bir dosttur. Çok oyuncudur. Ancak onun, serbestçe koşup oynayabileceği ve bazen de bol bol sert egzersizler yapabileceği bir yere veya muhite sahip olmanız gerekecektir.

Evde çok küçük çocuklar olduğu taktirde onlarla oynamaya kalkışması, çok hareketli ve güçlü bir köpek olması dolayısile sakıncalı olabilir. İyi bir bekçi köpeğidir. Bakımı çok kolaydır, birkaç günde bir fırçalamanız yeterlidir.

Derleyen
Süreyya Somer

Kaynaklar

 • Encyclopedia of Dog Breeds - D. Caroline Coile , Ph.D.

 • The Ultimate Dog Book – David Taylor

 • Köpek – Maksut Eren

 • Ana Britannica

 • Büyük Larousse

 Önceki Gözdemiz || Sonraki Gözdemiz 

 

   
Pet.gen.tr evcil hayvan satışı yapmadığı gibi, üyeleri arasında ücret karşılığı hayvan değişimine de karşıdır.
  E-Posta :: pet@pet.gen.tr / IP Adresiniz: 54.159.115.185
   
 
Google
 
Web www.pet.gen.tr