Bakalım bu ayki gözdemiz kim ?
 
 
 Ana Sayfa  Üye Girişi  Üye Olun  Bize Sorun  Yardım  Biz Kimiz?
 
 
 Alışveriş  İlan Tahtaları  Kütüphane  Klinik  Eğlence  Forumlar
 Nokkon: Dünyanın En Uygun Maliyetli Araç Takip Sistemi / 0-216-465 0 222 / 0-216-465 0 322
 
       


Hamsi'nin GünlüğüAyın Gözdesi


Köpek IrklarıHangi Köpek?Kedi IrklarıHangi Kedi?Köpek RehberiKedi RehberiKaplumbağa Rehberi
 


İngiliz ve Amerikan Foxhound'ları

Foxhound’lar, Avcı (Hound) grubu köpek ırklarına dahildirler.

English Foxhound - İngiliz Tilki Zağarı

Bu türün tam olarak kökeni bilinmemektedir, ancak 1700 lü yıllardan bu yana English Foxhound, diğer köpek türlerine nazaran, başlangıçtaki özelliklerini en uzun süre, değişikliğe uğramadan muhafaza etmiş bir tür olarak karşımızda durmaktadır. Foxhound’un daha yeni, yeni tanındığı dönemlerde, İngiltere'de yüksek tabakanın avda kullandıkları gözde köpekler Greyhound’lar idi. Yaklaşık 1750'de, bir takım insanlar, süratli atlar ve köpeklerle tilki avını denemeye karar verdiler. Bu iş için aranan köpeğin koşarken en zayıf kokuyu alabilmesi ve saatlerce takip görevini sürdürebilmesi gerekiyordu. Bu işe en uygun köpek cinsi olarak Foxhound’lar tespit edildi ve çoğalmalarına yardımcı olundu.Kısa zamanda atlarla, köpekleri takip ederek, tilki peşinde koşmak adeta bir tören halini aldı. O kadar ki, tilkinin fiilen yakalanması ve öldürülmesi, takip heyecanının yanında  ikinci plana düşmüş bir olay haline geldi. Zamanla, işin estetik yönü ortaya çıkmaya başladı. Avcıların özel giyim kuşamlarının yanı sıra köpeklerinin de hem birey olarak, hem grup olarak görüntülerine önem verilmeye başlanıldı.Birlikte ava çıkılan köpeklerin gruplar içindeki renk uyumluluğuna dikkat edilmeye başlanıldı. Genelde, sarımsı kahverengi üzerine siyah bir sırt ve yer yer beyazlıklar bulunan bir gövde benimsendi. Tilki avı,1800'lü yılların sonuna doğru, o kadar popüler olmuştu ki, yalnız İngiltere'de, o tarihlerde, her biri 50 köpekten oluşmuş 140 grubun varlığı tescil edilmiş bulunuyor.

Foxhound’lar, Amerika'ya 1700'lü yıllarda getirildi. Birçoğu başka köpek cinsleri ile birleştirilmek suretiyle Amerikan Foxhound’u ortaya çıkarıldı. Son zamanlarda Amerikan Foxhound’u nüfus itibariyle İngiliz Foxhound’unu geçmiş durumdadır.

Foxhound’ların her iki cinsi de köpek şovlarında veya evlerde çok fazla popüler olmuş petler değildir.

İngiliz Foxhound’u, hala  at sırtında av kovalamak meraklısı olan avcıların birinci tercihi olarak yerlerini korumaktadırlar.Avcılar bu klasik köpeklerin melodik bağrışmalarından zevk duymaktadırlar.

İngiliz Foxhound’unun Karakter Özellikleri

İngiliz Foxhound’u yanında ona arkadaşlık edecek bir başka köpek veya insan olması şart ile çok haşmetli bir ev köpeği olabilir. Atlarla, köpeklerle, çocuklarla çok iyi geçinir. Çok mükemmel bir koku alma hassası vardır ve çok etkin bir şekilde iz takip eder. Evde pet olarak beslenildiği takdirde, her gün, muhakkak açık havada egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Pek belli etmese de sevecen, sevimli, tahammüllü ve naziktir. Birçoğu yabancılara karşı uzak dururlar. Şehir hayatı için pek uygun oldukları söylenemez. Biraz fazlaca havlarlar.

Bakım

Normal olarak bakımı kolay bir köpektir, ancak evvelce de belirttiğimiz gibi, her gün muhakkak açık havada egzersize çıkartılmalıdır. Kilometrelerce koşmak için yetiştirilmiştir. Jogging yapanlar veya kırda uzun yürüyüşlere çıkanlar için çok iyi bir refakatçidir. Mutedil iklimlerde, sıcak bir barınağı ve yatacak yeri olduğu takdirde ve kendisine arkadaşlık edecek bir foxhound daha bulunduğunda mutlulukla açık havada yaşayabilir. Ölü tüylerden kurtulması için, tüyleri ara sıra fırçalanmalıdır.

Sağlık Konusu

Önemli Hastalıklar Yoktur.
Küçük Sağlık Sorunları Yoktur.
Nadir Görülen Sorunlar

  • CHD – Eklem yerlerindeki kemik dokusunun dejenerasyonu.Çok nadir.
  • Renal Desease –Böbrek rahatsızlığı.

Önerilen Tıbbi Testler Yoktur.
Yaşam Süresi 10 – 13 yıl.

Form ve Fonksiyon :

İngiliz Foxhound’u, iri kemikli, güçlü bir yapıya sahiptir. Ayak bileklerindeki kemiğin cesameti özellikle çok önemlidir. Bileklerdeki bu iri kemik yapısı ve incik kemiği ile but kemiği arasındaki mafsalın meydana getirdiği açı (angulation), hayvanın rahatlıkla hızlı koşmasını sağlamaktadır. Gür sesi avcılarca çok makbul sayılmaktadır.

Belirgin bir alnı, genellikle yuvarlak uçlu düşük kulakları vardır. Kulaklarının uçları, umumiyetle yetiştiricileri tarafından, 3.5 santim kadar, ameliyatla kestirilmektedir. Sırt, enseden, kuyruk sokumuna kadar aynı seviyededir. Kuyruk diktir fakat gövde üstüne doğru kıvrılmaz. Ayakları yuvarlaktır. Ön bacakları kuvvetli ve düzgündür.

İngiliz Foxhound’u Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir ?

İngiliz Foxhound’ları, yıllardan beri, yorulmadan koşma kabiliyetine sahip oldukları için tercih edilmektedirler. Eğer açık havada besleneceklerse muhakkak kendilerine ayrılmış  olan belli bir sahanın dışına çıkamayacakları şekilde  muhafaza edilmelidirler. Çok sevimli ve oyuncudurlar. Gruplar halinde yaşamak ve avlanmak isterler. Sert hareketlerle oyun oynamağa kalkıştıklarında küçük (toy) köpek türlerini fark etmeden yaralayabilirler. Atlarla çok iyi geçinirler. Çok küçük çocuklar için fazla hareketlidirler. Keza kuvvetli bir köpekle  baş etme gücüne sahip olmayanlarla yaşlı kişiler için tavsiye edilmezler. Diğer hayvanlarla iyi geçinirler ve yanlarında arkadaş bulunmasından hoşlanırlar. Fazla kıl dökmezler, fırça, eldiven veya nemli bir bezle, ara sıra taranıp silinmeleri kifayetlidir.

Amerikan Foxhound’u  -  Amerikan Tilki Zağarı

Amerikan Foxhound’u türlerinin,1650'lerden beri yetiştirildiğini tespit etmekteyiz. Amerika'da, atla ve köpekle tilki avı İngiltere'den geçme bir adettir; 1700'lü yıllarda bu tür avcılık, yüksek tabaka arasında popüler olmuştur. George Washington bile bu avı, boş zamanlarını değerlendirmek açısından çok eğlenceli bulmuştur.

Amerikan Foxhound’u, İngiltere'den, İrlanda'dan ve Fransa'dan ithal edilen cins köpeklerle sağlanan karışımlar sonucu şekillendirilmiştir. Muhtelif Amerikan Foxhound türleri 1850'lerden itibaren tescil edilmişlerdir. Aşağı, yukarı yine aynı tarihlerde at ve köpeklerle avlanma  sporu, ABD'nin güney eyaletlerinde de yayılmaya başlamıştır. Bilhassa Kentucky ve Tennessee dağlarında, avcılar, avı takip edip, tilkiyi,yalnız başına öldürecek ve ayrıca geyik avına katılıp geyiğin izini sürecek süratli köpeklere sahip olmayı istemişlerdir. Amerikan Foxhound’ları, İngiliz hemcinslerine nazaran daha ava yatkın bir vücut yapısına sahip oldular. Daha sonraları değişik bazı türlere bölündüler. Bunların en ünlüsü, Walker denilen türdür. Walker  türü Tennnessee Lead adlı bir köpeğin soyundan gelmektedir. Köpek satıcılığı ile iştigal eden birisi bu köpeği bir geyik avcısından çalıp George Washington Mauphin adında bir şahsa satmıştır. Bu zat sonradan, bu türün babası sayılmıştır, yetiştirdiği köpekler o zamana kadar görülmüş en süratli hayvanlardır. Bu tarihten sonra bunlara Walker adının verilmesi, bu soy adını taşıyan iki kardeşin bu soydan gelen köpeklerle ilgili olarak çok ciddi kayıtlar tutmuş olmalarından kaynaklanmaktadır. Diğer Amerikan Foxhound türleri ise, Trigg, Goodman , July , Calhoun ve Hudspeth  adlarını taşımaktadırlar. Bu köpekler sonraları, koşucu veya şov köpekleri olarak eğitilmişlerdir.

Avcılar, Amerikan köpek klüplerinin genel nitelikli kayıtları dışında, bu köpekler için özel kayıtlar tutmuşlardır: Uluslararası Tilki Avcıları Kütüğü gibi.

Amerikan Foxhound’unun Karakter Özellikleri

Genelde Foxhound bir ev peti olarak mütalaa edilmemekle beraber ev köpeği olarak da çok uygun bir hayvandır. İnsanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi münasebetler kurarlar: Her ne kadar belli etmezlerse de  sevecen, sevimli, tahammüllü ve naziktirler. Çoğu yabancılara karşı uzak durur. Bu köpekler her şeyden evvel avcıdırlar, avın izini yakalayıp süratli bir şekilde sürerler. Güvenli bir sahada egzersiz yapmak ihtiyacındadırlar. Bir defa bir kokuyu aldıklarında, neşe ile ve başkaca komuta ihtiyaç göstermeden  takibe girişirler. Bu köpekler açık havayı severler, şehir köpeği değildirler, havlarlar.

Bakım

Amerikan Foxhound’u tercihen uzun yürüyüşler veya koşarak günlük egzersizini yapmak ister. Tasmasız olarak koşmaya bırakıldıkları hallerde çevrenin güvenli olmasına dikkat edilmelidir.Bu köpekler genelde ev dışında yaşarlar. Sıcak bir barınak ve yatacak yer sağlanmalıdır. Topluma ve arkadaşa ihtiyaçları vardır.Yalnız başlarına bırakılmamalıdırlar. Tüylerinin bakımı çok kolaydır. Ölü tüylerden kurtulmaları için ara sıra fırçalanmaları kafidir.

Sağlık Konusu

Önemli Hastalıklar
Yoktur.
Küçük Sağlık Sorunları

  • Thrombocytopathy – Pıhtılaşmaya yardımcı olan kan elemanı, trombosit noksanlığı, aşırı kanamalara sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında özel test yapılmalıdır.

Nadir Görülen Sorunlar

  • CHD – Eklem yerlerindeki kemik dokusu dejenerasyonu.

  • Renal Desease – Böbrek rahatsızlığı.

Önerilen Testler Yoktur.
Yaşam Süresi: 10-13 yıl

Form ve Fonksiyon

Amerikan Foxhound’unun kemikleri, İngiliz Foxhound’unkine nazaran daha incedir ve bacakları daha uzundur. Gövdenin arka kısmında,kalça ile bacak arasında daha geniş bir açı  (angulation) ve bel kısmının üzerinde bir kavis mevcuttur. Bu yapı, hayvana özellikle sert arazide koşarken daha büyük bir sürat ve çeviklik sağlamaktadır. Av peşinde iken çıkardığı sesler melodiktir. Tüyleri sert ve orta uzunluktadır. Bakışları nazik ve tatlıdır.

Alınla burun arası hafif girintili, baş nispeten uzun,kafatasının arka kısmı geniş, kulakları düşük ve enli, bel kısmı hafifçe kavislidir. Kuyruğu diktir,ancak sırt kısmının üstüne kıvrık değildir. Göğsü nispeten dardır. Rengi,genelde sarımsı kahverengi, sırtı siyah ve vücudunun diğer kısımları beyaz parçalıdır.

Amerikan Foxhound’u Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir ?

Amerikan Foxhound’u çok sevimli bir köpektir. Kendisine arkadaşlık edecek bir köpek olmasından hoşlanır, insanlarla ve çocuklarla çok iyi geçinir. Amerikan Foxhound’u olan bir evde, henüz emekleme çağındaki bebekler onun kuyruğunu tutarak yürümeyi öğrenirler.

Bu cins köpekler çok dikkatlidirler, sevdikleri şeyler üzerinde dikkatlerini özellikle toplarlar. Bu durumda, onların yapmasını istediğiniz şeyleri onlara benimsetmeniz, bu köpekleri faydalı hale getirmenin en iyi ve kolay yoludur.Koşu, iz takibi ve kurtarma operasyonları onların koku alma ve koşma güçlerinin değerlendirilebileceği önemli alanlardır.

Derleyen
Süreyya Somer

Kaynaklar

  • Ana Brittannica

  • Büyük Larousse

  • Encyclopedia of Dog Breeds – D.Caroline Coile,Ph.D

  • The Perfect Match –A Dog Buyer’s Guıde - ChrisWalkowitz

 Önceki Gözdemiz || Sonraki Gözdemiz 

 

   
Pet.gen.tr evcil hayvan satışı yapmadığı gibi, üyeleri arasında ücret karşılığı hayvan değişimine de karşıdır.
  E-Posta :: pet@pet.gen.tr / IP Adresiniz: 54.198.179.85
   
 
Google
 
Web www.pet.gen.tr