Bakalım bu ayki gözdemiz kim ?
 
 
 Ana Sayfa  Üye Girişi  Üye Olun  Bize Sorun  Yardım  Biz Kimiz?
 
 
 Alışveriş  İlan Tahtaları  Kütüphane  Klinik  Eğlence  Forumlar
 Nokkon: Dünyanın En Uygun Maliyetli Araç Takip Sistemi / 0-216-465 0 222 / 0-216-465 0 322
 
       


Hamsi'nin GünlüğüAyın Gözdesi


Köpek IrklarıHangi Köpek?Kedi IrklarıHangi Kedi?Köpek RehberiKedi RehberiKaplumbağa Rehberi
 


Pekingese (Pekinua)

Tarihçesi

Pekinua, Toy (Minyatür) grubu köpek türlerinin, köken itibarıyla en eski, en asil ve en iddialılarından biridir.

Etimoloji:

İngilizcesi Pekingese (Pekinli) olan bu türe Türkçe literatürde, Fransızca'dan alınma Pekinua veya daha da Türkçe olarak Pekin Köpeği denilmektedir. Yabancı literatürde, Lion Dog (Aslan Köpeği) veya Palashund olarak da tanımlandığına rastlanmaktadır. Biz burada Türk köpek meraklılarının kullandığı Pekinua sözcüğüne sadık kalacağız.

Pekinua, isminden de anlaşılacağı üzere Çin kökenlidir. Mevcudiyetini Çinde yaygın inanç olan Budizm'in Lamaist dalına borçludur. Pekinua, yeleye benzeyen tüyleri ile minyatür bir aslanı andırmaktadır ve aslan Buda inancında yüceltilmiş bir semboldür. Bu tür, çok eski çağlarda geliştirilmiştir, o devirlerde bunlar Foo (Fu) adı ile anılmakta idiler. Geliştirilmeleri sırasında aslana benzeyen yapılarının daha da bariz hale getirilmesi için çaba sarfedilmiş ve nihayet Aslan Köpeği olarak isimlendirilmişlerdir. Bu köpeklerin yetiştirilmesi ve bakımları, Çin Sarayındaki hadım ağalara emanet edilmiştir ve köpeklerden hiçbir masraf esirgenmemiştir. Bunlara karşı gösterilen ilgi Tang Sülalesi döneminde, yani Milattan Sonra 700 - 1000 yılları arasında zirveye ulaşmıştır. Bu dönem içinde bu köpeklere, kelimenin tam anlamı ile, kraliyet mensubu imişçesine muamele edilmiş ve hizmetlerine özel hizmetkarlar atanarak lüks içerisinde şımartılarak yaşamaları sağlanmıştır.

Pekinuaların en küçük boyda olanlarına Sleve Dogs - Yen Köpekleri denilmekte idi zira bunlar Çinlilerin o tarihlerde giydikleri elbiselerin yenleri çok geniş olan kollarının içinde oturarak efendilerine refakat ediyorlardı.

Pekinuaların Avrupa'ya ilk adım atışı 1860 yılında olmuştur. Bu tarihte İngiliz askerleri,Çin İmparatorlarının yazlık sarayını yağmalarken beş tane asil aslan köpeğine de el koyarak bunları İngiltere'ye götürmüşlerdir. Bunlardan biri Kraliçe Victaria'ya takdim edilmiştir. Çinden getirilen bu güzel şeyler İngiltere'de köpek meraklılarının büyük ilgisini çekmiş ve çok önemli rakamlara varan bir talep doğmuştur. Ancak, çok uzun bir süre bu köpeklerin adetleri pek az bir şekilde artmış ve sadece çok zengin kişiler bunlara sahip olabilmişlerdir. Zamanla çoğalma süratlenmiş ve artık zamanımızda büyük bir nüfusa ulaşmışlardır. Bugün, dünya üzerinde Pekinualar, dost, arkadaş ve süs köpeği olarak yetiştirilmektedir.

Karakter Özellikleri

Pekinua asla hanım evladı bir kucak köpeği değildir. Cesur karakterlidir, şahsen bir kavga çıkartmazsa da, hiçbir kavgadan kaçmaz. Genelde yabancılardan uzak durur. Ailesine son derecede bağlıdır, ancak bağımsızca ve ciddiyet ile hareket eder ve sevgisini aşırı bir şekilde göstermez. İnatçılığı adeta menkibeleşmiştir. Gerçekten aslan gibi hükümdarlara has bir vekara sahiptir, kendine saygısı ve gururu çok yüksektir. Doğulu kökenini bariz bir şekilde ortaya koyan bir havası mevcuttur.

Bakım

Pekinua açık hava yürüyüşlerinden çok haz eder. Evin içinde hoplayıp zıplayıp oynamaktan da hoşlanır. Aşırı sıcak onu bitkin hale sokar. Sıcak havalarda klimalı ortamda tutulmaları gerekir. Serin havalarda açık havada kalabilir, ancak genelde evin içinde yaşamaları, uyumaları gerekir. Tüyleri haftada birkaç kez taranmalıdır. Burnunun üstündeki kırışık deri, enfeksiyona mani olmak için hergün temizlenmelidir. Anüs etrafındaki kıllar kirlenmelerine meyden vermemek için hergün kontrol edilmelidir. Pekinualar bütün brakisefal cinslerde olduğu gibi uyurken sesli bir şekilde horlarlar.

Sağlık

 • Önemli Hastalık: Yoktur.
 • Küçük Sağlık Sorunları
  • Soft Palate (Yumuşak Damak)
  • Stenotic Nares (Burun Deliklerinin Darlığı)
  • K C S (Gözyaşı İfrazatının Azalması)
  • Patellar Luxation (Dizkapağı Çıkığı)
  • Trichiasis (Kirpiklerin gözün içine doğru dönüp tahriş yaratması)
  • Skinfold Dermatitis (Deri kırışıklarında meydana gelen iltihap)
 • Az karşılaşılan Rahatsızlıklar
  • Urolythiasis (Böbrek Taşı)
 • Önerilen Tıbbi Testler: Diz ve Göz
 • Yaşam Süresi : 13 - 15 yıl
 • Önemli Not: Anesteziye karşı hassastırlar. Sıcaktan rahatsız olurlar. Gözleri kornea aşınmasına meyyaldir. Yavruların umumiyetle sezeryanla alınması gerekir.

Form ve Fonksiyon

Pekinua küçük bir köpektir. Vücudu adeta armut şeklindedir. Gövdesinin ön kısmı daha iri ve ağır, arka kısmı hafiftir. Yüksek olmaktan ziyade uzundur, tıknaz bir yapısı vardır. Görüntüsü aslanı andırır: Güzellik, incelik ve zarafetten ziyade cesaret, cüret kendine güven görüntüsü verir. Yürüyüşü vakurdur ve acelecilik arz etmez. Vücudunun ön kısmı daha ağır olduğundan hafifçe sağa sola salınır. Vücudunu kaplayan tüy tabakasının iç kısmı sıktır. En dışta yer alan tüyler ise nisbetsen kaba, düz ve diktir. Tüyler omuz bölgesinde yele şeklini alır. Pekinua, Çinli kökenini, aslansı görüntüsü, bariz karakteri ve seçkin görüntüsü ile açıklığa kavuşturur.

Alt çene hafif çıkıktır, burun gözlerle aynı hizadadır, iri yuvarlak gözlü, basık profilli, burun köprüsü üzerinde ters V şeklinde bir deri kırışığı vardır. Sağlam iri bir kafa yapısına, kalp şeklinde kulaklara sahiptir, kuyruk sırt seviyesinden yukarıda olup ön ayakları geniş, düz ve hafifçe dışa bakar durumdadır. Muhtelif renkleri mevcuttur ancak çoğunlukla kırmızımtırak veya siyah işaretli beyaz tonlu olurlar.

 

Enerji Seviyesi

q

Eksersiz ihtiyacı

q

Oyunculuk

q

Sevgi - Sıcaklık

q

Diğer Köpeklerle Anlaşma

qqq

Diğer Hayvanlarla Anlaşma

qqqq

Yabancılarla Anlaşma

q

Eğitime Yatkınlık

q

Bekçilik Becerisi

qqqqq

Koruma Becerisi

q

Taranma İhtiyacı

qqqqq

Soğuğa Karşı Toleransı

qqq

Sıcağa Karşı Toleransı

q

Ağırlık  7 Kg'nın altında
Yükseklik

15-22 cm

Pekinua Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir?

Pekinua normalde yavaş bir hayvandır, istediği zaman canlı ve eğlendirici olabilir, genellikle felsefesi "İşi başka birisi yapsın, bende oturup seyredeyim" düşüncesine dayanır. Bir sandalyeye kurulup gayet rahat bir şekilde olan biteni seyreder adeta tahtına oturup çevresindeki insanları yönetir. Eğitilmesi zor olabilir.

Esasen,kıraliyet soyuna mensup olduklarına göre, neden tebaalarının isteklerini yerine getirmeye kalkışsınlar ki ..... !
Sahipleri onları şımartmadan hürmetlerini kazanmak zorundadır. Sakin ve yaşları biraz büyücek çocuklarla rahat arkadaşlık ederler. Fazla atletik bir vücuda sahip olmadıkları için ev içinde aile fertleriyle yumuşak bir biçimde oynarlar. Çok hareketli çocuklar için tatminkar değildirler.

Derleyen
Süreyya Somer

Kaynaklar
Encyclopedia of Dog Breeds - D.Caroline Colie Ph.D.
The Perfect Match -Adog Buyer's Guide, Chris Walkowitz
Ana Britannica
Büyük Larousse

 Önceki Gözdemiz || Sonraki Gözdemiz 

 

   
Pet.gen.tr evcil hayvan satışı yapmadığı gibi, üyeleri arasında ücret karşılığı hayvan değişimine de karşıdır.
  E-Posta :: pet@pet.gen.tr / IP Adresiniz: 54.81.242.53
   
 
Google
 
Web www.pet.gen.tr